Center 101, 2393 Črna na Koroškem
02 87 048 10
Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.
A A A
Občina Črna na Koroškem je v sodelovanju s Čebelarsko zvezo Slovenije uredila park z drevoredom 55 lip posvečen 55 pomembnim posameznikom slovenskega čebelarstva.
Črna na Koroškem je bila leta 2018 prepoznana kot čebelam najbolj prijazna občina v Sloveniji. V kraju delujeta kar dva čebelarska društva - Čebelarsko društvo Črna in Čebelarsko društvo Žerjav, urejena je tudi stalna čebelarska zbirka, medena pot, na območju občine pa je tudi najvišje ležeči čebelnjak v Sloveniji, ki je postavljen na Uršlji gori.
 
Crna na Koroškem Drevored Nace Zavrl 04 kopija

Naravni park Bistra ponuja pravo zeleno sporostitev. V njem lahko posedite, se sprehodite ob tem pa opazujete lepo naravo. V parku sta dve jezeri z ribami, hotel za žuželke in energetski kamen.

DSC 9753

image004 copy

Državna ocenjevalna komisija projekta Moja dežela - lepa in gostoljubna je ocenjevala jedro Črne na Koroškem. Po ocenjevanju jih je županja Črne popeljala na ogled ene največje turistične zanimivosti najevsko lipo. In glej ga zlomka!! Ostro oko ocenjevalca Petra Ogorelca je opazilo nekaj prav posebnega. Dobro poglejte sliko! Velikanska kača, le kaj počne tam?

Najevska lipaNajevska lipa, ki pravzaprav ni lipa, ampak lipovec (Tilia cordata), raste ob Najevnikovi domačiji na Ludranskem vrhu nad Črno na Koroškem. Je najdebelejše drevo v Sloveniji.

Povezava do table Najevska lipa

Na informacijski tabli poleg lipe je navedeno, da ji je leta 1969 gozdarski inženir Sgerm v prsni višini izmeril obseg 11,24 metra. Ker pa je leta 1980 del trhlega oboda propadel, se je njen obseg nekoliko zmanjšal. Ko so leta 1993 lipi odstranili trhel in vlažen les iz notranjosti, je v obsegu merila 10,56 metra, leta 2006 pa 10,70 metra.

Božičev slapNedaleč od Božičeve kmetije nad Črno na Koroškem teče potoček, ki ustvarja kar visoko slapišče. V zgornjem delu je slapišče enopramensko, v spodnjem delu pa se razprši na drobne ,laske'. Slapišče je lahko dostopno in izlet do sem je primeren za vsakogar. Slapišče je vodnato pomladi ter jeseni, poleti pa od potoka ostane le vlažna stena.

DOSTOP:

Črna na Koroškem - Božičeva kmetija. Vendar je slap orientacijsko najlažje dosegljiv od ceste Črna-Javorje. Po 2 km proti Javorju je na desno odcep makadamske ceste.

rezmanov slapRezmanov slap je najlepši na Koroškem. Ni ravno med visokimi slapovi - visok je le 9 m, vendar je doživetje padajoče vode izredno intenzivno. Čeprav se slap skriva le 200 m od ceste, je zaradi brezpotja ter spolzkega terena žal težje dostopen.

DOSTOP:

Črna na Koroškem - Božičeva kmetija. Vendar je slap orientacijsko najlažje dosegljiv od ceste Črna-Javorje. Po 2 km proti Javorju je na desno odcep makadamske ceste.

helenski potokHelenski potok izvira pod Stoparjevim vrhom (1027 m), teče pod Sv. Heleno in rudnikom Helena ter si v spodnjem toku kot levi pritok reke Meže utira pot v soteski pod Navrškim vrhom (1001 m). V približno 3 km dolgem toku naredi 300 m višinske razlike. Razen manjših šumov ne ustvarja pravih slapov. Najvišji je dobre 3 m visok šum, ki pa je zaradi slikovitosti dovolj zanimiv za ogled.

Krajinski park ToplaTopla je čudovita alpska dolina pod južnimi stenami Pece. Zaradi svojih izjemnih naravnih lepot je zaščitena. Celoten zaselek objema visoke, mogočne in osamele kmetije Burjak, Florin, Kordež, Fajmut in Končnik, ki jih z vseh strani obdajajo obsežni, gosti smrekovi in macesnovi gozdovi. Izredno velike in mogočne kmetije v Topli so pravzaprav kar majhni zaselki; etnologi jih imenujejo »celki«.

pecaPeca je najvzhodnejši dvatisočak v Sloveniji. Dokaj obsežno goro na južni strani omejujeta dolini Tople in Meže, na severu pa se dviga nad Podjuno. Njeno vršno zgradbo sestavlja več vrhov. Najvišji vrh, 2.126 m visoka Kordeževa glava (nemško Kordeschkopf) leži v njenem južnem delu, je planotasta, porasla pretežno s travo in nizkim rušjem. Tu poteka naravna meja med Slovenijo in Avstrijo in deli Podjuno od Mežiške doline.

Dolina BistreDolina Bistre, po kateri teče potok Bistra, je ujeta med vrhovi Bela peč (1423 m) in Veliki Travnik (1637 m) na jugu ter Oražev hrib (1300 m) in Kneževa špica (1222 m) na severu. Kmečki domovi so večinoma na dnu doline, pobočja nad njo so strma in gozdnata. Posebnost Bistre so koroški čebelnjaki, ki so se v največji meri ohranili prav na tem območju.

SmrekovecSmrekovec je edino vulkansko pogorje v Sloveniji. Marsikdo ne ve, da je bil svoj čas aktiven vulkan Smrekovec, zato najdemo daleč naokoli v zemlji kamnine, ki so produkt lave ali pepela. Smrekovški vulkanizem je bil aktiven pred približno 30 milijoni let v geoloških obdobjih terciarja: oligocenu in miocenu. Vulkanizem je potekal v morskem okolju.

" Govca je najvišji vrh pogorja Olševe, ki se nahaja nad Solčavo na jugu in nad vasjo Koprivna na severovzhodni strani. Ker vrh ni poraščen je z njega zelo lep razgled proti sosednji Peci in Raduhi.



MedvedČrna na Koroškem je znana po medvedu, ki so ga lovci uplenili v Bistri 29. novembra leta 1963 in so ga imeli nagačenega v kletki v samem centru kraja. Leta 2006 so ga nadomestili z drugim primerkom.




RaduhaVelika Raduha je z višino 2062 m najvišji vrh Raduhe, pogorja ki se strmo dviga vzhodno od Robanovega kota. Z vrha, ki ima vpisno skrinjico in žig, se nam odpre lep razgled na najvišje vrhove Kamniško Savinjskih Alp ter Olševi, Peci, Uršlji gori, Travniku in Komnu, Goltem ter večini vrhov nad osrednjim delom reke Savinje.

 

 

Joomla! Debug Console

Session

Podatki o profilu

Uporaba pomnilnika

Database Queries